• TÜRKİYE SOSYAL EKONOMİK ve SİYASAL ARAŞTIRMALAR VAKFI

Aziz Kocaoğlu, İstanbul’daki toplantıda yerel yönetim dersi verdi (Yeni Asır - 19.01.2009)

Aziz Kocaoğlu, İstanbul’daki toplantıda yerel yönetim dersi verdi (Yeni Asır - 19.01.2009)

YAYIN TARİHİ: 19.01.2009

http://www.yeniasir.com.tr/haber_detay.php?hid=17421

Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı'nın (TÜSES) İstanbul'da düzenlediği, "Yerel Yönetimlerde Sosyal Demokrat Yönetimlerin Yaratabileceği Farklılıklar" başlıklı toplantı, büyük ilgi gördü. 1989'da Erdal İnönü'nün önderliğinde kurulan vakfın 20. kuruluş yıl etkinlikleri çerçevesinde İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampusü'nde düzenlenen ve Prof. Dr. Korel Göymen'in yönettiği toplantının konuşmacıları Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen oldu. 

ÖZGÜR-AKTİF BİREY
Kocaoğlu, konuşmasında kadınlara haksızlık yapıldığını, Meclis'teki kadın sayısının artırılması gerektiğini söyledi. Göymen ise, sosyal demokrat belediyelerin, özgür ve aktif bireyler için fırsat eşitliği ve üretkenlik konularında öne çıkması gerektiğini kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, göreve geldiğinde belediyenin aylık 45 trilyonluk faiz borcuna karşılık, 35 trilyon geliri olduğunu belirterek, "Önce ödemeler dengesini oluşturduk. Sonra Nazım İmar Planı ve Stratejjk Plan çalışmalarıyla, kente yatırım gelmesinin yollarını açtık. Hizmet sektörünün geliştirmesi ve turizmin 12 aya yayılacak şekilde çeşitlendirilmesi için projeler üretmeye başladık. Şimdi İzmir, bu çalışmalarımızın son derece olumlu sonuçlarını görmeye başladı" dedi.

ONUR ÇOK ÖNEMLİ
İnsanlar evlerinden çıkmadıkça, mevcut iktidarın şansını artırdığını; insanlar yaşamı kentle paylaştıkça ve birey bilincine ulaştıkça ise bu şansın azaldığını belirten Kocaoğlu, "Krizler yaşanabilir; ülkeler, kentler ve insanlar zayıflayabilir. Ama ulusal bilinç ve onur varsa, yeniden ayağa kalkmak çok fazla zaman almayacaktır. Bu bilinç yoksa, işimiz çok zor olur. Sosyal demokrat zihniyet, işte bu doğrultuda çalışmalı, bu unsurları öne çıkaracak projelere öncelik vermeli. Biz bu bilinçle çalışıyoruz" diye konuştu.

DOĞAYI KORUYALIM
Sosyal demokratların başarısı için "Yerel yönetimlerde başarının" şart olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu, "Biz İzmir'de kenti kirletmeden, rant aracı yapmadan, insanı ve doğayı koruyarak neler yapabileceğimizi göstermeye çalışıyoruz. Bunları yaparken, kentin tüm dinamiklerinden yararlanıyoruz. Aklı ve bilimi rehber ediniyoruz" dedi.

POZİTİF AYRIMCILIK
Kocaoğlu bir soru üzerine de, "Kadına pozitif ayrımcılık yapmalıyız. Çünkü, toplum olarak bugüne kadar haklarını yedik. İzmir'de belediyemizin kurmayları arasındaki bayanların oranı yüzde 50'nin üzerinde. Ancak buna rağmen, Meclisimiz bayan sayısı bakımından zayıf. Bu dönem tüm yetkimizi zorlayarak, zaman zaman da aşarak Meclis'teki kadın üye sayısını artırmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

YATIRIMLAR KÜLTÜR VE SANAT AĞIRLIKLI
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, ağırlıklı olarak, Avrupa fonlarından sağladıkları 20 yıl vadeli ve 5 yıl geri ödemesiz 250 milyon dolarlık kredi ile kentte gerçekleştirdikleri kültür ve sanat yatırımlarını anlattı. Büyükerşen, "Kişiler gibi kentlerin de bir kimliği olması gerektiğine inanıyoruz. Eskişehir'i kimliği olan bir kent haline getirdik" şeklinde konuştu. Büyük ilgi gören toplantıyı Süleyman Çelebi, Prof. Dr. İlhan Tekeli, Yiğit Gülöksüz, Ercan Karakaş, Tarhan Erdem, Osman Saffet Arolat, Umut Oran, Meral Tamer ve Mehmet Ural gibi önemli isimler de izledi.