• TÜRKİYE SOSYAL EKONOMİK ve SİYASAL ARAŞTIRMALAR VAKFI

Kocaoğlu ve Büyükerşen’den yerel yönetim dersi (Gözlem Gazetesi – 19.01.2009)

Kocaoğlu ve Büyükerşen’den yerel yönetim dersi (Gözlem Gazetesi – 19.01.2009)

YAYIN TARİHİ: 19.01.2009

http://www.gozlemgazetesi.com.tr/haberdetay.asp?ID=4191

Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı’nın (TÜSES) İstanbul’da düzenlediği “Yerel Yönetimlerde Sosyal Demokrat Yönetimlerin Yaratabileceği Farklılıklar” başlıklı toplantı, yaklaşan yerel seçimler öncesinde büyük ilgi gördü.

1989 yılında Erdal İnönü’nün önderliğinde kurulan vakfın 20 kuruluş yıl etkinlikleri çerçevesinde İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampusu’nda düzenlenen ve Prof.Dr. Korel Göymen’in yönettiği toplantının konuşmacıları İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen oldu.
Açılış konuşmasında, kentleri merkezi yönetimin bir uzantısı olarak değil kent bazında ele almak gerektiğini söyleyen Korel Göymen, “Konuğumuz olan başkanlar, kentlerinde yerel büyüme koalisyonunun önderliğini yapıyorlar. Örneğin İzmir, müzakereci demokrasinin yeni örneklerini veriyor” dedi. Göymen, sosyal demokrat belediyelerin, özgür ve aktif bireyler için fırsat eşitliği ve üretkenlik konularında öne çıkması gerektiğini kaydetti.

“Formül ulusal bilinç ve onurlu duruştur”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, göreve geldiğinde belediyenin aylık 45 trilyon liralık faiz borcuna karşılık 35 trilyon lira gelirleri olduğunu hatırlatarak, “Önce ödemeler dengesini oluşturduktan sonra Nazım İmar Planı ve Stratejjk Plan çalışmalarıyla kente yatırım gelmesinin yollarını açtık. Hizmet sektörünün geliştirmesi ve turizmin 12 aya yapılacak şekilde çeşitlendirilmesi için projeler üretmeye başladık. Şimdi İzmir, bu çalışmalarımızın son derece olumlu sonuçlarını görmeye başladı” diye konuştu.

İnsanlar evlerinden çıkmadıkça, mevcut iktidarın şansını artırdığını; insanlar yaşamı kentle paylaştıkça ve birey bilincine ulaştıkça ise bu şansın azaldığını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, “Krizler yaşanabilir; ülkeler, kentler ve insanlar zayıflayabilir. Ama ulusal bilinç ve onur varsa, yeniden ayağa kalkmak çok fazla zaman almayacaktır. Bu bilinç yoksa, işimiz çok zor olur. Sosyal demokrat zihniyet, işte bu doğrultusunda çalışmalı, bu unsurları öne çıkaracak projelere öncelik vermelidir. Biz bu bilinçle çalışıyoruz” diye konuştu.

Sosyal demokratların başarısı için “Yerel yönetimlerde başarının” şart olduğuna dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Biz İzmir’de, kenti kirletmeden, rant aracı yapmadan, insanı ve doğayı koruyarak neler yapabileceğimizi göstermeye çalışıyoruz. Bunları yaparken,kentin tüm dinamiklerinden yararlanıyoruz. Aklı ve bilimi rehber ediniyoruz” dedi.

Başkan Kocaoğlu bir soru üzerine de, “Kadına pozitif ayrımcılık yapmalıyız çünkü toplum olarak bugüne kadar haklarını yedik. İzmir’de Belediyemizin kurmayları arasındaki bayanların oranı, yüzde 50’nin üzerinde. Ancak buna rağmen, Meclisimiz bayan sayısı bakımından çok zayıf. Bu dönem tüm yetkimizi zorlayarak, zaman zaman da aşarak Meclis’teki kadın üye sayısını artırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise ağırlıklı olarak, Avrupa fonlarından sağladıkları 20 yıl vadeli ve 5 yıl geri ödemesiz 250 milyon dolarlık kredi ile kentte gerçekleştirdikleri kültür ve sanat yatırımlarını anlattı. Büyükerşen, kişiler gibi kentlerin de bir kimliği olması gerektiğine inanıyoruz. Eskişehir’i kimliği olan bir kent haline getirdik” dedi.

Büyük ilgi gören toplantıyı Süleyman Çelebi, Prof.Dr. İlhan Tekeli, Yiğit Gülöksüz, Ercan Karakaş, Tarhan Erdem, Osman Saffet Arolat, Umut Oran, Meral Tamer ve Mehmet Ural gibi önemli isimler de izledi.