• TÜRKİYE SOSYAL EKONOMİK ve SİYASAL ARAŞTIRMALAR VAKFI

Kocaoğlu İstanbul’da yerel yönetimi anlattı – (Yenigün – 19.01.2009)

Kocaoğlu İstanbul’da yerel yönetimi anlattı – (Yenigün – 19.01.2009)

YAYIN TARİHİ: 19.01.2009

http://www.gazeteyenigun.com.tr/icerik.asp?page=guncel&tarih=2009-01-19&nID=50661

“Sosyal demokratların başarısı için, yerel yönetimlerde başarı şart”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile birlikte “Yerel Yönetimlerde Sosyal Demokrat Yönetimlerin Yaratabileceği Farklılıklar” başlıklı toplantıya konuşmacı konuk olarak katıldı. Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı’nın (TÜSES) İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde düzenlenen toplantıyı Prof. Korel Göymen yönetti.

Erdal İnönü’nün önderliğinde kurulan vakfın 20 kuruluş yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen toplantının açış konuşmasın yapan Göymen, “Konuğumuz olan başkanlar, kentlerinde yerel büyüme koalisyonunun önderliğini yapıyorlar. Örneğin İzmir, müzakereci demokrasinin yeni örneklerini veriyor” dedi.

Kocaoğlu, göreve geldiğinde belediyenin aylık 45 trilyon liralık faiz borcuna karşılık 35 trilyon lira gelirleri olduğunu hatırlatarak şöyle dedi: “Önce ödemeler dengesini oluşturduktan sonra Nazım İmar Planı ve Stratejjk Plan çalışmalarıyla kente yatırım gelmesinin yollarını açtık. Hizmet sektörünün geliştirmesi ve turizmin 12 aya yapılacak şekilde çeşitlendirilmesi için projeler üretmeye başladık. İzmir, bu çalışmalarımızın olumlu sonuçlarını görmeye başladı.” Sosyal demokratların başarısı için “Yerel yönetimlerde başarının” şart olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu, “Biz, kenti kirletmeden, rant aracı yapmadan, insanı ve doğayı koruyarak neler yapabileceğimizi göstermeye çalışıyoruz. Kentin tüm dinamiklerinden yararlanıyoruz” dedi.