• TÜRKİYE SOSYAL EKONOMİK ve SİYASAL ARAŞTIRMALAR VAKFI

`Kavga ve küslüğü bir yana bırakalım` (Sabah - 07.11.2010)

`Kavga ve küslüğü bir yana bırakalım` (Sabah - 07.11.2010)

YAYIN TARİHİ: 07.11.2010

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2010/11/07/kavga_ve_kuslugu_bir_yana_birakalim

Erdal İnönü'yü anma toplantısına katılan Kılıçdaroğlu, "Geçmişteki kavga ve küskünlükleri bir tarafa bırakıyoruz. CHP'nin kapısı halka açık olacaktır" dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eski Başbakan yardımcılarından, SHP Onursal Genel Başkanı Erdal İnönü'yü anma törenine katılmak için İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı'nda partililerce coşkulu şekilde karşılanan Kılıçdaroğlu, "Günümüz birlik günü, beraber olma günü. Günümüz, iktidara koşma günü, Türkiye'yi kurtarma günü" diye seslendi. Partililerden tarlalarda, fabrikalarda, merdiven altı atölyelerde olup halkla kucaklaşmalarını isteyen Kılıçdaroğlu, Bülent Ecevit ve Erdal İnönü'nün anma törenlerini hatırlatarak, şöyle konuştu: "Biz onların izinden yürüyeceğiz ve Türkiye'yi aydınlığa kavuşturacağız. Beraber olacağız, güçlü olacağız, halkı kucaklayacağız, birlik ve beraberliğimizden ödün vermeyeceğiz. Geçmişteki kavgaları, küskünlükleri bir tarafa bırakıyoruz. CHP'nin kapısı bütün halka açık olacaktır. Umudum sizlersiniz, umudum halktır. Sizlerle birlikte yola devam edeceğiz." Başbakan Erdoğan'ın, "İçlerine çekildiler" sözlerine, "Sayın Başbakan bugün gelip havaalanını görseydi. İçeri mi kapandı, dışarı mı açıldı görürdü" diye yanıt veren Kılıçdaroğlu,Erdoğan'ın "Herkese Allah böyle bir muhalefet partisi versin" sözlerinin hatırlatılması üzerine de "Daha iyi ya, mutluysa mesele yok. O'nu indireceğim o koltuktan meraklanmasın" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, Erdal İnönü'nün ölümünün 3. yıldönümü dolayısıyla TÜSES, SODEV, 10 Aralık Hareketi ve Friedrich Ebert Stiftung Vakfı tarafından Bahçeşehir Üniversitesi'nde düzenlenen "Erdal İnönü'yü Anarken- Demokratikleşme Sürecinde Öncelikler" başlıklı panelde de, bir konuşma yaptı. İnönü'nün önemli bir soyadı taşıdığını, ancak hayatı boyunca soyadının altında ezilmediğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

'SİYASİ RİSKTEN KORKMADI'
"O siyasette risk almaktan hiçbir zaman korkmadı. İlk kez onun genel başkanlık yaptığı dönemde Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan sorunlarla ilgili en ciddi raporlar hazırlandı. Eğer o raporlar yaşama geçirebilseydi, bugün Türkiye farklı noktada olurdu. O zaman en ağır eleştirileri aldı. O en ağır eleştirileri yapanlardan bazıları şu anda devletin belli makamlarında oturuyor. Onların vicdanlarına seslenmek zorundayız. Ona özür borçlarını yerine getirmeliler." Kılıçdaroğlu Ankara'ya dönerken havalanında Hikmet Çetin ile görüştü. Afganistan'a gitmek üzere havaalanına geldiği öğrenilen Çetin'in, Kılıçdaroğlu ile olumlu bir görüşme gerçekleştirdiği ve ikilinin tesüdüfü buluşmadan memnun ayrıldıkları öğrenildi.

AZ DAHA EZİLİYORDU
Havalimanında sabah erken saatlerde toplanan partililer, "Halkçı Kemal", "Başbakan Kemal" diye slogan attı. Davul ve zurna eşliğinde, ellerindeki CHP bayrakları ve Kılıçdaroğlu posterleriyle halay çeken partililer, "Korku İmparatorluğunu yıkan genel başkan hoşgeldiniz", Zazaca "Dede, hoş geldin, Piro Tu Gerama" yazılı döviz açtı. Kılıçdaroğlu'nun görünmesiyle birlikte partililer arasında büyük bir izdiham yaşandı. Kapıya 50 metre uzaklıktaki otobüse ulaşmak isteyen Kılıçdaroğlu ve parti yönetcileri ezilme tehlikesi geçirdi.