• TÜRKİYE SOSYAL EKONOMİK ve SİYASAL ARAŞTIRMALAR VAKFI

Uzlaşı kültürü yok dayatmacılık var! ( Milliyet 29 Ekim 2017 )

Uzlaşı kültürü yok dayatmacılık var! ( Milliyet 29 Ekim 2017 )

YAYIN TARİHİ: 29.10.2017

29.10.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 29.10.2017-2:30

Uzlaşı kültürü yok dayatmacılık var!

TÜSES’in düzenlediği ‘Prof. Dr. Erdal İnönü İzinde Siyasette Uzlaşma Kültürü” etkinliğinde konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ak Parti iktidarına eleştirilerini sürdürdü, erken seçim çağrısını yineledi...

İstanbul DHA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) tarafından düzenlenen “Prof. Dr. Erdal İnönü İzinde siyasette Uzlaşma Kültürü” başlıklı anma programına katıldı. Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmasında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne davet edildiğini hatırlatarak şöyle devam etti:

 

Uzlaşı kültürü yok  dayatmacılık var!
“Türkiye, çok derin bir travma yaşıyordu ve bu travmadan Türkiye’nin kurtulması gerekiyordu. Gittik, söylenmesi gereken her şeyi söyledik. Uzlaşma kültürünün, devlette liyakatın, yargı bağımsızlığının ne kadar önemli olduğunu ifade ettim. Katılanların tamamı hak verdi. ‘Yargı bağımsızlığından başlayalım. Oturalım, uzlaşalım ve yargı bağımsızlığını sağlayalım’ dediler. Sadece 2 toplantı yapıldı, sonra hiç kimse gelmedi. Niçin? Yargı, zaten ellerindeydi, daha da bağımlı hale getirme düşüncesi vardı ve o düşünceyi daha sonra hayata geçirdiler. Bunlara baktığınızda evet uzlaşma kültürü tamam. Uzlaşma kültürünün özünde yatan nedir? Aklı sorgulamaktır, benim eksik gördüğüm, eksik bildiğim ya da eksik yaşadığım bir olayı bir başkasının tamamlaması demektir. Uzlaşma kültüründe dayatma yoktur. bugün yaşadığımız olay bir uzlaşma kültürü değil, uzlaşma kültüründen uzaklaşıp, bir dayatma kültürünü toplumun önüne koymaktır. Gelinen nokta maalesef budur.” 
‘Schröder olmasa...’
“Bugün geldiğimiz tabloya bakın, Erdal Bey bugünkü tabloyu görmedi, bilmiyor da. Yargıya bakın ne durumda. Schröder olmasa Büyükada’da toplantı yapanlar serbest bırakılmayacaktı. Adımız gibi eminiz. O devreye giriyor çünkü ortada yargı yok. Hangi yargıdan söz ediyoruz? Kuşatılmış bir yargı. Medya, hangi medyadan söz ediyoruz? Kuşatılmış bir medya. Üniversiteler, hangi üniversitelerden söz ediyoruz? OHAL uygulamalarıyla darmadağın edilen üniversiteler. Bilime saygıdan söz ediyoruz. Hangi bilime saygı? Konuşan, üreten kişinin dışlandığı, bulunduğu alandan dışlandığı bir süreci yaşıyoruz.”
‘Ya KHK ya tehdit’
Her şeye rağmen karamsarlığa yer olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkeyi kuranlar çok zor koşullarda kurdular. Biz o günün koşullarına göre daha iyiyiz aslında. Daha çok okuyanımız var, yazanımız var, çizenimiz var. Sorun cesur olmakta. Daha cesur olacağız. Düşünebiliyor musunuz, belediye başkanları ya görevden alınıyor veya istifaya zorlanıyor. Ya kararname ile görevden alıyorsunuz veya tehdit ediyorsunuz; şantajla ‘istifa edeceksin’ diyorlar. Nüfusun yüzde 50’si kendi seçtiği belediye başkanı tarafından yönetilmiyor” diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu “Schröder olmasa Büyükada’da toplantı yapanlar serbest bırakılmayacaktı. O devreye giriyor çünkü ortada yargı yok. Hangi yargıdan söz ediyoruz? Kuşatılmış yargı” dedi.

‘İnsanı mal yerine koyan siyaset anlayışı başladı’

Erken seçim çağrılarını tekrarlayan Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:
“Demokrasi öneriyoruz, buyurun bir an önce seçim yapalım, insanlar yeni belediye başkanlarını seçsinler veya siz aday göstermiyorsanız kendi partinizden başkasını aday gösterebilirsiniz. Kazanan kim olur? Hepimiz oluruz. Kazana kurum ne olur? Demokrasi kurumu olur ve dünyaya, ‘bakın nüfusun yüzde 50’si bir şekliyle kendi seçtiği belediye başkanı tarafından yönetilemiyor ama demokrasinin gereği olarak erken seçime gittik’ deriz. Korkuyorlar çünkü onlar demokrasiye inanmıyorlar. Demokrasiyi araç olarak kullanmak istiyorlar. İnsana saygıyı bilmiyorlar. Sabah, öğle, akşam ‘millet, millet, millet’. E hani millet? Kendisini millet olarak görüyor, kendisini toplumun yerine koyuyor. Herkes susacak, sadece o konuşacak. Herkes düşünmeyecek, sadece o düşünecek. İnsanı bir meta yerine koyan, mal yerine koyan bir siyaset anlayışı toplumda egemen olmaya başladı. Bu kültürü yıkacağız ve yıkmakta da kararlıyız. 2019’da benim tek isteğim var, kararlı ve namuslu durursak, demokrasiye sahip çıkarsak, her düşüncenin önündeki engelleri tümüyle kaldırırsak biz bu saray diktasını yıkarız. Yıkmaya da kararlıyız, yıkacağız da.”