• TÜRKİYE SOSYAL EKONOMİK ve SİYASAL ARAŞTIRMALAR VAKFI

Meral Tamer - “AKP’nin oyları düşecek diyenler yanılıyor mu?” (Milliyet - 18.03.2009)

Meral Tamer - “AKP’nin oyları düşecek diyenler yanılıyor mu?” (Milliyet - 18.03.2009)

YAYIN TARİHİ: 18.03.2009

http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetayArsiv&ArticleID=1072379&AuthorID=55&b=AKPnin oylari dusecek diyenler yaniliyor mu&a=Meral Tamer&ver=12

Yakın arkadaşlarımızla oynadığımız seçim totoda sadece ben, AKP’nin oylarını artıracağı tahmininde bulunmuşum: % 52. Geriye kalan herkes % 40, % 42, haydi bilemediniz % 45’lerde kalmış; AKP’nin 22 temmuz seçimlerindeki % 47’lik oy oranının altında kalacağı görüşündeler.
Çevremde seçim toto oynamadığımız pek çok kişi de ekonomideki derin kriz ve peş peşe gelen büyük çaplı işten çıkarmalar nedeniyle AKP’nin oylarında düşüş bekliyor.
Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı TÜSES’in düzenlediği “Kutuplaşma ve yeni çatışmalar ekseninde seçmen davranışları” konulu toplantıda, nihayet kendime bir yandaş bulabildim: KONDA araştırma şirketinin Genel Müdürü Bekir Ağırdır. 
Onun tahmini, benimkinin de üzerinde: % 52-55 bandı! Tahmini yapan, konunun uzmanı olunca, işin rengi değişiyor. (KONDA 22 temmuz seçimlerini, neredeyse küsuratına kadar doğru tahmin etmişti.) 
KONDA, yerel seçimler için periyodik kamuoyu araştırması yapmıyor; prensip olarak -birkaç büyük şehir dışında- il, ilçe ve aday bazında da çalışma yapmıyorlar. İlk kez geçtiğimiz cumartesi biz TÜSES’in toplantısındayken, sahaya 600 kişi göndermişler. Bu hafta sonu açıklayacakları sonuçları merakla bekliyoruz, ama Ağırdır tahmininde ısrarlı:

Kimyamız bozuldu
“2009 Türkiyesi’nde yaşadıklarımız ve 30 mart sabahı karşılaşacaklarımız, bütün bildiklerimizin dışında bir hal. Bugünkü tablo, 22 temmuz seçimlerinin sonucu. O tarihe kadar AKP, ‘Biz egemenlerle bu işi bir denge içinde götürürüz’ diyordu. Ancak oyların % 47’sini alınca, onların da kimyası değişti, bizim de değişti. Ve AKP için bugünkü % 52-55 bandındaki oy oranının yolu açıldı; AKP’ye oy verenler açısından da ‘Biz bu işi başarırız, dengeleri değiştirme gücümüz var’ noktasına gelindi. 
Bugün artık çok derin bir kutuplaşma var. Kutuplaşmanın karakteri de giderek değişiyor; siyasi ve ideolojik etki azalırken, kültürel eksenin ön plana çıktığı dikkati çekiyor.”

AKP’den oy kayması yok
Ağırdır’ın diğer tespitleri özetle şöyle:
- Kutuplaşma, Ertuğrul Günay ve Zafer Üskül gibi star adayların AKP saflarında yer almalarını engellerken, Başbakan Erdoğan da AKP markasını ve kendi gücünü ön planda tutmayı tercih etti. Yerel seçimler, genel seçim havasına büründü.
- 22 temmuzdan önce seçmenin tercihinde ekonomik nedenler de etkili oluyordu. 23 temmuzdan bu yana kültürel faktörler ön planda.
- Geçmiş dönemlerin aksine yerel adayların, yerel ilişkiler üzerindeki etkisi azaldı; hemşerilik ilişkileri de -kutuplaşma işin içine girdiği için- artık eskisi kadar oy getirmiyor.
- AKP içinde oy kayması yok, ama güven eksilmesi var.
- Seçmen son derecede bilinçli; ne olup bittiğini ve ne istediğini gayet iyi biliyor.

AKP ezber bozuyor
- Yerel seçimler iktidara çalışır ezberi de yanlış; ancak AKP bu ezberi bozuyor. 1960’tan beri bütün yerel seçimler, iddia edilenin aksine iktidar partisinin aleyhine çalışmış, sadece 2 istisna var: 1973’te CHP (Ecevit’in parlayışı), diğeri 2004’te AKP. AKP bu kez yine oyunu artıracaksa, karşımızda yepyeni bir durum var demektir.
Benim yanılmamın önemi yok, ama isabetli görüşleriyle tanıdığım Ağırdır’ın yanılmasını bu kez çok istiyorum.