• TÜRKİYE SOSYAL EKONOMİK ve SİYASAL ARAŞTIRMALAR VAKFI

Farklı belediyecilik dersi (Milliyet - 19.01.2009)

Farklı belediyecilik dersi (Milliyet - 19.01.2009)

YAYIN TARİHİ: 19.01.2009

http://www.milliyet.com.tr/Ege/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetayArsiv&ArticleID=1048679&Kategori=ege&b=

Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES), İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Yerel Yönetimlerde Sosyal Demokrat Yönetimlerin Yaratabileceği Farklılıklar” konulu etkinlik düzenledi.

Korel Göymen’in yönettiği toplantıda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen konuştu.
Kocaoğlu, göreve geldiğinde belediyenin aylık 45 trilyon liralık faiz borcuna karşılık 35 trilyon lira gelirleri olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu: “Ödemeler dengesini oluşturduktan sonra Nazım İmar ve Stratejjk Plan çalışmalarıyla kente yatırım gelmesinin yollarını açtık. Hizmet sektörünün geliştirmesi ve turizmin 12 aya yapılacak şekilde çeşitlendirilmesi için projeler ürettik.”

‘Sosyal demokrasinin başarısı için’
Kocaoğlu, “Krizler yaşanabilir; ülkeler, kentler ve insanlar zayıflayabilir. Ama ulusal bilinç ve onur varsa, yeniden ayağa kalkmak çok fazla zaman almayacaktır. Bu bilinç  yoksa, işimiz çok zor olur. Sosyal demokrat zihniyet, işte bu doğrultusunda çalışmalı, bu unsurları öne çıkaracak projelere öncelik vermelidir. Biz bu bilinçle çalışıyoruz” diye konuştu. Sosyal demokratların başarısı için “Yerel yönetimlerde başarının” şart olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu, “Biz İzmir’de, kenti kirletmeden, rant aracı yapmadan, insanı ve doğayı koruyarak neler yapabileceğimizi göstermeye çalışıyoruz” diye konuştu. 
DSP’li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise “Kişiler gibi kentlerin de bir kimliği olması gerektiğine inanıyoruz. Eskişehir’i kimliği olan bir kent haline getirdik” diye konuştu.